Skip to content

Municipal, school board nominations in region cease, except for two

Nomination period for Cremona council positions kept open due to lack of councillor candidates, same for Ward 7 CESD
local-news

Nominations for municipal and school board elections in the area ended at noon on Sept. 20, except in an area municipality -- Cremona -- and a school division ward where not enough candidates filed nomination papers for the position of councillor or trustee.

Candidates have until noon on Tuesday, Sept. 21 to withdraw.

Mountain View County: 

• Division 1 - Dwayne Fulton and Edward James Shaw

• Division 2 - Greg Harris (incumbent) - acclaimed

• Division 3 - Marlene Aubrey, Allan Hickok, Bryce James Mickleborough, Alan Miller

• Division 4 - Jim Bowhay, Gord Krebs, Sean LaBrie and Eric Rose

• Division 5 - Angela Aalbers and Christina McCharles

• Division 6 - Peggy Johnson, Karen Bewick, and Patrick Radford

• Division 7 - David John Doyle, Alex Hogarth and Jennifer Lutz

Red Deer County

Candidates for the Office of Mayor

• Jim Wood

• Stan Bell

•Ty Northcott

Candidates for the Office of Councillor

• Division 1 – Chad Young and Philip Massier

• Division 2 – Lonny Kennett and Jean Bota

• Division 3 – Adrian Pidhirney, Dana Depalme and Clayton Marshall

• Division 4 – Connie Huelsman - acclaimed

• Division 5 – Brent Ramsay and Richard Lorenz

• Division 6 – Christine Moore and Garett Cupples

Carstairs

Candidates for the Office of Mayor

• Lance Colby (incumbent) - acclaimed

Candidates for the Office of Councillor

• Dean Allan

• Sheldon Ball

• Ryan Bourassa

• Tom Davies

• Angela Fricke

• Bob Green

• Ron Hoffman

• Rhonda Kraemer-Wise

• Marty Ratz

• Jerry Roberts

• Shannon Wilcox

 

Didsbury

Candidates for the Office of Mayor

• Rhonda Hunter

• Erhart Poggemiller

Candidates for the Office of Councillor

• Sheree Andrews

• John Baswick

• Melynda Crampton

• David Cunningham

• Curt Engel

• Berent Hamm

• Michael Johnson

• Dallas Lammiman

• Joyce McCoy

• Dorothy Moore

• Kim Moore

• Valerie Neilson

• Fred Van Vliet

• Ethan Willams

• Bill Windsor

Sundre

Candidates for the Office of Mayor

• Cheri Funke

• Patty Lapointe

• Richard Warnock

Candidates for the Office of Councillor

• Connie Anderson

• Todd Dalke

• William Davies

• Paul Isaac

• Douglas Laveck

• Jaime Marr

• Owen Petersen

• Carolyn Sykes

• Chris Vardas

• Robert Wolfe

Olds

Candidates for the Office of Mayor

• Judy Dahl

• Michael Muzychka

Candidates for the Office of Councillor

• Janelle Adams

• Wanda Blatz

• James Cummings

• Daniel Daley

• Mary Anne Overwater

• Heather Ryan

• Harvey Walsh

• Lucinda Watkins

• Darren Wilson

Bowden

Candidates for the Office of Mayor

• Robb Stuart

• Shirley Schultz

Candidates for the Office of Councillor

•Melissa Braun

• Randy Brown

• Deb Coombes

• Penny de Nevers

• Marie Flowers

• Sandy Gamble

• Kerry Kelm

• Wayne Milaney

• Donnalee Nickerson

• Lisa Ouellette

• Carol Pion

• Samantha Sharpe

• Paul Webb

 

Innisfail

Candidates for the Office of Mayor

• Jean Barclay

•Glen Carritt

Candidates for the Office of Councillor

• Gavin Bates

• Don Harrison

• Donnie Hill

• Jason Heistad

• Roger Tewson

• Heather Whymark

• Dale Dunham

• Ryan O’Donoghue

• Darlene Thompson

• Nathan Harrington

• Marnie Witt

• Cindy Messaros

• Janice Wing

• Van Stonehocker

Red Deer Catholic Regional Schools

Candidates for Office of Trustee

• Sharla Heistad

• Murray Hollman

• Monique LaGrange

• Cynthia Leyson

• Dorraine Lonsdale

• Vanessa Mariani

• Kim Pasula

• Fred Simoni

• Anne Marie Watson

• Robert Wiens

Chinook's Edge School Division

Candidates for Office of Trustee

• Ward 1 - Joe-Anne Matejka and Jackie Swainson

• Ward 2 - Sherry Cooper

• Ward 3 - De Anne Hutchison

• Ward 4 - Holly Bilton

• Ward 5 - Connie Huelsman and Linda Wagers

• Ward 6 - Terrance (Terry) Keith Leslie

• Ward 8 - Gord Kerr

• Ward 9 - Melissa Copley

• Ward 7 - the nomination will be held open until Sept. 27 or until the required number of nominations is received

Cremona

Candidates for the Office of Mayor

• Tim Hagen, incumbent

• Robert Reid

Candidates to date for the Office of Councillor

• Shane Goebel

 

• Joseph Shi

 

• Terry Thompson

Nominations for councillor positions remained open after the noon nomination deadline. There are four councillor positions.